Description
СО-ЕА15-R – single-phase multi-tariff meter with load control relay, RF modem, RS-485 interface, with power battery, intended for commercial accounting of active electricity in single-phase two-wire alternating current circuits at industrial enterprises, the utility sector, and works as an autonomous , as well as in ASKOE.
The main technical characteristics of the CO-EA15-R counter:
| Counter name | CO-EA15-R |
| Number of phases | monophase |
| Number of tariffs | multi-tariff |
| Measuring energy | active |
| Connection type | direct |
| Accuracy class | 1.0 |
| Nominal voltage | 220 V |
| Nominal (maximum) current | 5(80) A |
| Network frequency | 50 Hz |
| Starting current (sensitivity) no more | 12.5 mA |
| Clock error | 0.5 s/day |
| Shutdown relay | is present |
| Main interface | optoport, RF modem, EIA485 |
| Communication interfaces | missing |
| Gear ratio | 6400 imp/kWh |
| Operating temperature range | -40…+70 °C |
| Overall dimensions | 186 x 126 x 59 mm |
| Mass, no more | 0.8 kg |
| Interverification interval, years | 16 years |
| Producer | Branch of DNVP “Comunar Association” Plant “Komunarschetmash” |
| Producing country | Ukraine |

