Description
Electric energy meter СО-ЕА15-Р (multi-tariff)
СО-ЕА15-Р is one of the most popular models of electric meters on the electrical products market. The optimal and profitable solution for replacing an old single-phase induction meter in an apartment or in the country for the purpose of switching from single-tariff accounting to differentiated multi-tariff accounting of electricity consumption.
The main technical characteristics of the CO-EA15-R counter:
| Counter name | SO-EA15-R |
| Number of phases | monophase |
| Number of tariffs | multi-tariff |
| Measuring energy | active |
| Connection type | direct |
| Accuracy class | 1.0 |
| Nominal voltage | 220 V |
| Nominal (maximum) current | 5(80) A |
| Network frequency | 50 Hz |
| Starting current (sensitivity) no more | 12.5 mA |
| Clock error | 0.5 s/day |
| Shutdown relay | is present |
| Interfaces | optoport, PLS-modem, EIA485 |
| Measuring elements | current transformer , shunt |
| Gear ratio | 6400 imp/kWh |
| Operating temperature range | -40…+70 °C |
| Overall dimensions | 217 x 130 x 83 mm |
| Mass, no more | 0.9 kg |
| Interval interval | 16 years |
| Manufacturer’s warranty | 3 years |
| Term of service | 30 years |
| Producer | Branch of DNVP “Comunar Association” Plant “Komunarschetmash” |
| Producing country | Ukraine |

